מהו מדרס?

מדרסים

מדרס הוא למעשה אמצעי המגשר בין כף הרגל לנעל ומשנה את מנח כפות הרגלים ועל ידי כך את עומס משקל הגוף עליהן. המדרס משנה את היציבה, סופג זעזועים, תורם להפחתת כאב ואף להיעלמותו, משפר את הנוחות וגורם לחלוקה שווה של הלחצים ומניעת לחצים חריגים.

מדרסים נועדו לסייע במקרים של בעיות אורתופדיות שונות כגון: מניעת שברי מאמץ, הגנה על הברכיים והקרסול מנזקי שימוש יתר, מניעת כיבים לחולי סוכרת, כאבי עקב, (דורבן), נקעים חוזרים, כאבי גב תחתון וירך ועוד.

קיימים שני סוגים עיקריים של מדרסים:

מדרסי מדף ומדרסים מותאמים אישית.

 מדרסי מדף: מדרסים מוכנים מראש שבנויים כדי לתת מענה לבעיות ספציפיות אך מבלי להתייחס למצבו האישי של המטופל. מדרסים אלו מיוצרים לפי תבנית קבועה ואינם נותנים פתרון איכותי.

 מדרסים מותאמים אישית: מדרסים המותאמים באופן אינדיבידואלי לכף רגלו של המטופל, מדרסים אלו עשויים לפי תבנית רגלו של המטופל ובדיקות נוספות שנערכות לו על ידי אורטוטיסט מוסמך, על כן, התאמתם לבעיה הספציפית של המטופל הינה גבוהה יותר ולכם הם נחשבים לאיכותיים יותר.

כל המדרסים באבידור אורתופדיה הינם מותאמים אישית.

בדיקת כף הרגל של המטופל:

יש לוודא שהאדם הבודק את כף הרגל הוא מומחה להכוונת הליכה .

לצורך קבלת מידה של כף הרגל בד”כ מניחים אותה בקופסת ספוג, כדי לקבל מצג תלת מימדי של כף הרגל.
ישנן שני דרכים עיקריות לביצוע בדיקה זו:

 דריכה בעמידה לתוך הקופסה, כך מתקבלת העתקת הדריכה בעומס מלא.

 הצמדת קופסת הספוג אל הרגל כשהרגל באוויר. התוצאה המתקבלת בדרך זו היא העתקת הצורה החיצונית בלבד של כף הרגל כפי שהיא במצב נייטרלי ללא עומס.

אנו בחברת אבידור אורטופדיה, היחידים בארץ, המשתמשים בכפפה פולימרית:
זוהי שיטת מדידה אמריקאית ייחודית מסוגה, המיובאת על ידי רשת אבידור באופן בלעדי לארץ. שיטה זו נחשבת כיום לשיטת הדיוק הגבוהה בעולם.

שיטה זו מאפשרת איסוף נתונים תלת ממדיים של כף הרגל, כך אנו נקבל תוצאה של מתאר הקווים מתחת לכף רגלינו, וגם את מידות הנפח, הצורה, ההיקפים, הגודל והרוחב של כף הרגל, בדיוק כפי שהיא מכל הכיוונים, ממש כמו כשגורבים גרב המתאימה עצמה לצורת כף הרגל.

שיטה זו מבוצעת במנח נייטרלי כאשר המטופל במצב חצי שכיבה וכף רגלו נמצאת באוויר, כך מנוטרלים עומסים היכולים להשפיע על צורת כף הרגל ולגרום לכך שהתבנית למדרס תהיה שונה במידותיה.

לצפייה בסרטון המדגים טכניקה זו:


https://youtu.be/3rRfTtzYwNQ

בדיקה סטטית לעומת בדיקה דינאמית:

במרבית מכוני האורתופדיה תתבצע בדיקה סטטית של העומסים המופעלים על כף הרגל, כלומר, המטופל עומד על מכשיר הבודק את העומסים בנקודות שונות בכף רגלו בזמן עמידה.

לשיטה זו יש מספר חסרונות, מרבית הכאבים שאנו חשים בכף הרגל נגרמים במצב דינאמי, הליכה או ריצה, לכן התפלגות הלחצים בזמן עמידה תיתן לנו נתונים שגויים על העומסים המופעלים על כף הרגל ולכן המדרס שיתוכנן כך ברוב המקרים לא ייתן פיתרון ממוקד ומדויק מספיק.

אנו באבידור אורתופדיה, היחידים בארץ המבצעים בדיקת פילוג לחצים דינאמית בזמן הליכה ומבצעים ניתוח ממוחשב בפיקוחו של פרופסור משה איילון, מדען בעל שם המתמחה בביומכניקה של כף הרגל.

חשוב להבין: כף רגל בזמן הליכה או ריצה מתנהגת שונה לגמרי מאשר כף רגל בזמן עמידה!!!

מערכת הלחצים, עוצמת הלחצים, הכיוון שהכוחות פועלים בהם, מערכות השרירים, מפרקים וגידים, כולם פועלים באופן שונה בזמן הליכה וריצה מאשר בזמן עמידה.

דבר זה אינו ייחודי לכפות הרגליים, לדוגמא: גם מערכות השרירים בגרון, בפה, בלסת והלשון עצמה פועלים בצורה שונה כאשר אנו מדברים לעומת כאשר אנו שותקים.

בדיקת פילוג לחצים סטטי לעולם לא תיתן את אותה כמות נתונים ואת אותה רמת דיוק כמו שבדיקת פילוג לחצים דינאמית תיתן.

התמונה הבאה מדגימה את הבדיקה, המטופל הולך על משטח לחץ מיוחד המכיל מאות חיישני לחץ וכל מתקבלת תמונת פילוג הלחצים הדינאמיים בכף הרגל שלו:

מדרס

התמונה הבאה מראה בבירור את השוני בין הנתונים המתקבלים בבדיקת פילוג לחצים סטטית לעומת דינאמית:

 

מדרס 2

ניתן לראות שבדיקה דינאמית של התפלגות הלחצים בכף הרגל נותנת תמונה שונה לחלוטין מאשר בדיקה סטאטית, לא ניתן להסיק מבדיקה סטאטית את התפלגות הלחצים הדינאמית.

לכן, מדרס המתוכנן לפי הנתונים המתקבלים מבדיקת פילוג לחצים דינאמית יהיה יותר מדויק ויפתור בצורה יותר אפקטיבית את הבעיה ממנה סובל המטופל.

להשלמת תהליך הבדיקה, אנו באבידור אורתופדיה מבצעים גם בדיקת הליכה, בבדיקה זו המטופל הולך על הליכון וכך מתקבלת תבנית ההליכה האופיינית לו.

ניתן לראות סרטון המדגים בדיקה זו בקישור הבא:

בעיות נפוצות אצל ספורטאים ופתרונות:

ספורטאים נוהגים לבצע תרגילי כושר רבים המאמצים את גופם ומפעילים לחץ רב על מערכות השרירים, מפרקים וגידים הרבה מעל הרגיל.

עומס יתר, ביצוע לא נכון של תרגילי כושר, או מצב פיזיולוגי ו/או אנטומי לא תקין, עלולים להביא לפציעה, או כאב מקומי שעלול להחמיר עדי כדי השבתה מפעילות.

בתחום כפות הרגליים ישנם מספר פתולוגיות ייחודיות אותן נסקור בקצרה:

דלקת בגיד האכילס:

גיד האכילס הוא הגדול והחזק ביותר בגוף האדם, הוא מחבר בין שריר הסובך שבשוק לבין העקב. הגיד אחראי על תנועת ההרמה של העקב והקרסול. ישנם גורמים רבים האחראים לפגיעה אפשרית בגיד זה, החל מגורמים אנטומיים כגון שינוי במבני החלבון המרכיבים את הגיד, התקצרות של גיד אחד לעומת מקבילו ברגל השנייה, גורמים חיצוניים כגון תנועות לא נכונות, חימום לא מספק לפני פעילות בעצימות גבוהה, אימון יתר ועוד.

ישנן מספר דרכים לטפל בדלקת כיב אכילס:

קודם כל יש לתת מנוחה לגיד, אמנם זה לא יפתור את הבעיה במלואה אך זה מרכיב ראשוני חשוב.

מדרסים – מדרס המתוכנן כהלכה, תוך מתן שימת לב להתפלגות הלחצים הדינאמית, עשוי להקל על העומס המופעל על הגיד, לתקן מנח לא נכון של כף הרגל הגורם לגיד לפעול יתר על המידה ועל ידי כך לתת לגיד להחלים ולהימנע מהפעלתו במצבים השוחקים אותו.

ברוב המקרים, טיפול שמרני על פני טיפול אגרסיבי יאפשר לספורטאים לחזור לפעילות גופנית רגילה בזמן קצר יותר ועם סיכון נמוך יותר להישנות הפציעה.

חבישה ,פיזיותרפיה וגלי הלם – גם עשויות לעזור לספורטאים ולתת לגיד האכילס את התנאים הדרושים להחלמה.

טיפול תרופתי – שימוש בתרופות נוגדות דלקת ממשפחת ה- NSAID, עשוי לרפא את הדלקת אך לא את הגורמים לה.

ניתוח – במצבי קיצון, כאשר הטיפולים השמרניים אינם מועילים יש לבצע התערבות כירורגית וזאת רק לאחר התייעצות עם אורטופד מומחה לכף הרגל.

דורבן העקב:

זהו תהליך דלקתי שמתרחש לרוב בעקב, עקב פציעה, הגוף מבצע הסתיידות באזור הפציעה כדי לשמור על הרקמה באזור זה. כך עלולה להיווצר פגיעה ברקמת השומן שבעקב וזה יגרום לכרב בכל צעד.

דורבן העקב עשוי להיגרם מכמה סיבות:

 עלייה במשקל.

 נעל שלא מתאימה לכף הרגל.

 ריצות ממושכות על גבי משטח קשיח.

 הגבה או קיצור של גיד האכילס או שרירי התאומים.

 קשת גבוהה או שטוחה.

 קריסה פנימית של כף הרגל.

כיצד מדרס יכול להקל את הכאב?

מדרס שתוכנן כהלכה ועשוי מהחומרים הנכונים מפחית את העומס הפועל על הרצועה שבה אובחנה הדלקת. המדרס יכול לספק תמיכה לקשת כף הרגל או לשנות את מנח העקב כדי למנוע מהדורבן לגרום לכאב.

הגישה המשולבת של אבידור אורתופדיה:

אנו באבידור מתמחים מזה זמן רב בפיתרון בעיה זו.

אורטוטיסט מוסמך ומנוסה יבדוק את כף הרגל, לאחר מכן תבוצע, על פי שיקול דעתו, בדיקת פילוג לחצים דינאמית שתאבחן במדויק את הלחצים המופעלים על כל נקודה בכף הרגל ותראה את הקורלציה בין נקודת לחץ גבוהה לנקודות בהן מרגיש המטופל כאב.

מדרס מיוחד ייבנה לפי מצבו הפתולוגי והמבנה האנטומי של כף רגלו של המטופל.

למטופל תוצע האפשרות לעבור טיפול בגלי הלם, טיפול זה נחשב ליעיל ובטוח וכחלופה לניתוח. הטיפול מעודד את תהליך ההחלמה הטבעי של הגוף על ידי יצירת קרעים מיקרוסקופיים באזור הפגיעה ועידוד הגוף לתיקון הקרעים ולזרימת דם מוגברת לאזור הרקמה שגורם לה להתחדש.

בשלב הבא ייתכן ויוצא למטופל נעל בהתאמה אישית למבנה גופו ותרגילי פיזיותרפיה ייעודיים למצבו ואורח חייו.

מטטרסלגיה:

מונח זה מתייחס לכאבים בכף הרגל שבדרך כלל מופיעים בקדמת כף הרגל, עצמות המסרק מהוות למעשה את מנוע הדחיפה של כף הרגל ולכן הן חשופות לעומסים גבוהים.

ברוב המקרים מדובר בתחילה בכאבים קלים בעצמות המסרק ובאים לידי ביטוי ככאב שורף או אקוטי בכריות כף הרגל.

במרבית המקרים אנשים נוטים להתעלם מבעיה זו מתוך מחשבה שזה יעבור עם הזמן, אך לעיתים קרובות בעיה זו הולכת ומחריפה.

מטטרסלגיה מופיעה לרוב כתוצאה של מנח לא תקין של כף הרגל, פעילות גופנית ברמת עצימות שאינה תואמת את סרגל המאמצים של המתאמן, הגבלה בטווחי התנועה, הזדקנות ועוד.

טיפול במטטרסלגיה נעשה בעיקר בעזרת מדרסים, אמנם פיזיותרפיה עשויה להקל מעט על הכאבים אך לא להעלימם או למנוע את הישנותן.

מדרס מותאם אישית לתבנית ההליכה והתפלגות הלחצים הדינאמית של המטופל, יגרום להפחתת העומסים על עצמות המסרק ובהדרגה להיחלשות הכאבים עד להיעלמותם.

מידע על בעיות נוספות והפתרונות המוצעים על ידי חברת אבידור אורתופדיה ניתן למצוא בקישור הבא:

https://www.avidorhc.co.il/Arotofdiot_common_problems

X